V České republice jsou celkem 2 lidé s příjmením Skorocký.
Příjmení Skorocký je 164 509.nejčastější příjmení
(každý 5 135 439. obyvatel).
Přechýlená forma: Skorocká (5)
Jiří Skorocký asi ale nebyl jediným možným předkem - ve stejné době totiž žil v Třebíči i Ondřej Skorocký s manželkou Ludmilou. Svatbu Ondřeje a Ludmily se mi v matrice najít nepodařilo, ale tipoval bych si, že Jiří a Ondřej Skoročtí byli bratři a společně se odstěhovali z Příboru do Třebíče.
Proto měním svůj původní úsudek o původu příjmení - hned vedle Příboru je obec Skotnice. Na pravém břehu řeky Lubiny se rozkládá osada Skorotín, součást Skotnice. Proto bych po nově zjištěných skutečnostech určitě viděl původ odtud. Příjmení byla původně často podle místních jmen, a příjmení Skorotínský se postupně chybnou výslovností změnilo na Skorotický a dále jsem původ napsal.
Skoročtí původně pocházeli z Příboru na Novojičínsku. Dne 28. září 1665 si Jiřík Skorocký, syn nebožtíka Jana Skorockého z Příbora, v Třebíči vzal za manželku Kateřinu Vejmyslickou. Jelikož už Skoročtí nežijí v Příboru, ale pouze v Třebíči, řekl bych, že toto je jediný přímý předek Skorockých.
Další možný původ by byl - pocházející z obce Skorotice v okrese Žďár nad Sázavou. Možná původně Skorotický, ale nářeční výslovností se postupně přestávalo vyskytovat písmeno I a z toho vzniklo Skorotcký, což bylo ale těžké na výslovnost, takže bylo příjmení vyslovováno jako Skorotský, až se zápis opět zjednodušil na Skorocký (ts se vyslovuje stejně jako c).
Podle starších matrik toto příjmení bylo původně Skorecký, tudíž lze usuzovat, že pochází od slova skorec, tedy druh ptáka. Příjmení je endemické na Třebíčsku.